Darmowe też jest opodatkowane
PIT | Firmy często zezwalają pracownikom na używanie przez nich służbowego sprzętu w celach prywatnych. Najczęściej pracodawca udostępnia swoje samochody. W takim przypadku zatrudniony uzyskuje przychód w wysokości ceny rynkowej.
Lidia Rubińska
Firmy często udostępniają pracownikom sprzęt służbowy, który może być używany przez nich w celach prywatnych. Najczęściej pracodawca zezwala na prywatne używanie samochodu firmowego.
Nie ma znaczenia, czy świadczenie pracodawcy w postaci udostępnienia pracownikowi firmowego auta do celów prywatnych jest usługą typu socjalnego (np. w ramach funduszu socjalnego na dojazd pracownika na wczasy). Nie ma także znaczenia forma udostępnienia (np. na podstawie indywidualnej umowy zawartej z pracownikiem). W każdej sytuacji strona, która takie świadczenie otrzymała nieodpłatnie, uzyskuje korzyść i musi zapłacić podatek.
Nawet gdy nie skorzystał
Korzyścią jest przy tym samo przekazanie przez pracodawcę samochodu pracownikowi do dyspozycji na osobiste cele, nawet jeśli pracownik w ogóle z niego nie skorzystał i nigdzie nim nie pojechał, ale miał taką możliwość.
Przykład
Spółka z o.o. A posiada samochody stanowiące jej własność. Na podstawie regulaminu używania samochodów zarząd spółki pozwolił pracownikom na użytkowanie tych samochodów do celów prywatnych. Pracownicy mogą korzystać z tych samochodów również w weekendy, przy czym limit kilometrów, jakie mogą przejechać, został ograniczony do 100 w ciągu weekendu. Czy pracownicy uzyskują
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta