Udział wierzyciela ustala się na dzień zawarcia umowy pożyczki
W przypadku zmiany wielkości udziałów w kapitale zakładowym spółki, która nastąpiła po udzieleniu jej finansowania, nie trzeba ponownie weryfikować wystąpienia ograniczeń wynikających z niedostatecznej kapitalizacji w odniesieniu do określenia rodzaju objętych nimi pożyczek.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 25 lutego 2014 r. (IPTPB3/ 423-52/14-2/KJ).
W 2007 r. spółka kupiła budynek od jednego z udziałowców, który posiadał wówczas 50 proc. jej udziałów. Spłata zobowiązania z tytułu nabycia nieruchomości została rozłożona na 20 rocznych rat. Na początku każdego roku kalendarzowego od niespłaconej kwoty naliczane były odsetki. Po pewnym czasie doszło do zmiany wielkości udziałów w kapitale spółki, w wyniku czego udziałowiec, wobec którego powstało zobowiązanie z tytułu nabycia budynku, posiada obecnie mniej niż 25 proc. udziałów.
Spółka wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym wniosła o potwierdzenie, że całość wypłacanych z tytułu tego zobowiązania odsetek stanowi koszty uzyskania przychodów. Na dzień spłaty odsetek udziałowiec posiada bowiem mniej niż 25 proc. udziałów i nie ma tu zastosowania ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o CIT.
Organ podatkowy uznał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta