Gminy mogą zarabiać na budowie infrastruktury
FINANSE | Jeżeli na skutek samorządowych inwestycji wzrosną ceny nieruchomości, to lokalne władze mogą nałożyć na ich właścicieli opłatę adiacencką. Może ona wynieść do 50 proc. wzrostu tej wartości. Opłaty te stanowią dochód gminy.
Arkadiusz Jaraszek
Gminom zwykle brakuje pieniędzy na sfinansowanie wydatków bieżących i inwestycyjnych związanych z zadaniami własnymi. Powinno to skłaniać ich organy do poszukiwania dodatkowych źródeł dochodów i podmiotów, które mogłyby zostać – przynajmniej częściowo – obciążone kosztami realizacji danego zadania. W praktyce mogą nimi być podmioty, które uzyskały korzyść majątkową w postaci wzrostu wartości nieruchomości na skutek inwestycji przeprowadzonych przez gminę. W tym celu gminy mogą nakładać na swoich mieszkańców nie tylko lokalne podatki, ale też specjalnego rodzaju opłaty. Jedną z nich jest opłata adiacencka.
Opłata adiacencka to opłata, jaką gmina może pobrać z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, który nastąpił w wyniku podziału i scalenia nieruchomości. Gmina może nałożyć opłatę adiacencką także z tytułu wzrostu wartości nieruchomości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta