Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zgłaszanie uwag w trakcie sporządzania studium

01 lipca 2014 | Administracja | Maciej J. Nowak
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w przeważającym zakresie przesądza  o sposobie wykorzystania poszczególnych nieruchomości
autor zdjęcia: Bartek Jankowski
źródło: Fotorzepa
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w przeważającym zakresie przesądza o sposobie wykorzystania poszczególnych nieruchomości

Procedury | Jeżeli rada gminy akceptuje zgłoszone przez mieszkańców uwagi, musi przedłożyć projekt studium 
do poprawienia wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi miasta.

Gmina przystąpiła do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jeden z właścicieli nieruchomości położonych w gminie zgłosił kilka uwag do projektu. Wójt ich nie uwzględnił i nie uzasadnił swojego stanowiska. Podobnie zrobiła rada gminy. Czy w takim przypadku właściciel nieruchomości może skutecznie zaskarżyć zmianę studium przed sądem?

Procedura związana ze sporządzeniem i zmianą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie wywołuje zapewne tak dużych emocji jak procedura sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To plan bowiem w przeważającym zakresie przesądza o sposobie wykorzystania poszczególnych nieruchomości. Nie da się jednak wykluczyć przypadku, kiedy zapisy zawarte w studium w jakimś stopniu będą determinowały przyszłe wykorzystanie prawa własności nieruchomości, np. gdy będą przewidywać pewne ograniczenia dla nieruchomości, które – zgodnie z zasadą dotyczącą planowania i zagospodarowania przestrzennego – również muszą znaleźć się w uchwalanych na ich podstawie miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Aby zaskarżyć studium, trzeba wykazać, że jego zapisy ograniczają czyjeś prawo własności

Krok 1.

Złożenie uwag...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9877

Wydanie: 9877

Spis treści
Zamów abonament