Modlitewnik ordynata i pomniki socrealizmu
Zabytki | Muzeum Zamoyskich w Kozłówce ma 70 lat. Działa w jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce.
Historia sięga tu XVIII wieku. Pałac w stylu późnego baroku zbudował wojewoda chełmiński Michał Bieliński. Jego architektem był prawdopodobnie Józef Fontana. Zamoyscy stali się właścicielami Kozłówki w 1799 roku.
– Dla nas najważniejszą postacią jest Konstanty Zamoyski – mówi Anna Szczepaniak, kierownik Działu Zbiorów Dawnych Muzeum – który zamieszkał tu na stałe i w latach 1897–1914 dokonał przebudowy zespołu pałacowego, nadając mu kształt, jaki można obecnie oglądać.
Hrabia Konstanty miał ambicję pozyskania dla Kozłówki statusu ordynacji i cel osiągnął, zostając w 1903 roku jej pierwszym ordynatem. Drugim został jego stryjeczny brat Adam. Trzecim i ostatnim był od 1940 roku Aleksander Zamoyski.
Zamoyscy odstąpili od roszczeń do Kozłówki po dwuletnich negocjacjach
W 1944 roku po wkroczeniu Armii Radzieckiej ordynacja kozłowiecka wraz z zespołem pałacowo-parkowym została przejęta przez nową władzę na mocy dekretu o reformie rolnej. Wkrótce przekazano ją resortowi kultury, który już 4 listopada 1944 roku powołał Muzeum Narodowe w Kozłówce. Po Zamoyskich ocalało niemal wszystko, więc miejscowi przychodzili zobaczyć, jak kiedyś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta