Miejsca postojowe też można amortyzować
Jeśli podziemny garaż nie stanowi odrębnej nieruchomości, a nabyte stanowisko parkingowe jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu mieszkalnego, to mamy do czynienia tylko z jednym środkiem trwałym.
Zdarza się, że firma kupuje lokal mieszkalny (np. z przeznaczeniem na wynajem), a oprócz niego nabywa również udział w lokalu niemieszkalnym, tj. podziemnej hali garażowej, objęty odrębną księgą wieczystą wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, w której znajduje się wyodrębnione tylko do jej użytku miejsce postojowe. Hala garażowa, w której znajduje się miejsce postojowe (również przeznaczone na wynajem), stanowi odrębną od mieszkania nieruchomość. Powstaje w takim przypadku wątpliwość, czy miejsca postojowe są odrębnymi środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji.
Budynki, maszyny i inne przedmioty
Stosownie do art. 16a ust. 1 ustawy o CIT amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c tej ustawy, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta