Sankcję można zastrzec na wypadek odstąpienia od umowy
Kara umowna może zostać skutecznie zastrzeżona na wypadek odstąpienia od kontraktu przez jedną ze stron wskutek okoliczności, za które odpowiada druga strona. Postanowienie to będzie skuteczne nawet wtedy, gdy konkretną jego przyczyną będzie opóźnienie w terminowym uiszczaniu rat.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 15 maja 2014 r., IV CSK 508/13.
Strony zawarły w formie aktu notarialnego pięć umów zobowiązujących pozwaną spółkę do ustanowienia na rzecz powodów odrębnej własności lokali i zawarcia umów przedwstępnych sprzedaży tych lokali. W umowach strony zastrzegły karę umowną w wysokości 5 proc. ceny transakcji m.in. także na wypadek odstąpienia od umowy przez pozwaną na skutek okoliczności, za które odpowiadają powodowie. Pozwana skorzystała z uprawnienia w postaci odstąpienia od umów, ponieważ powodowie zwlekali z płatnością. Jednocześnie dokonała potrącenia z wierzytelności powodów kary umownej.
Powodowie nie zgodzili się z obciążeniem ich karą umowną i wystąpili z powództwem o zwrot kwot wpłaconych pozwanej tytułem zawartych umów. Sąd zasądził od pozwanej kwotę wpłaconą jej przez powodów w wyniku zawartych umów. Od tego rozstrzygnięcia apelację wniosła pozwana, wskazując m.in., że była uprawniona do potrącenia z wierzytelności powodów kary umownej, co skutecznie uczyniła. Stanowisko pozwanej podzielił sąd apelacyjny. Powodowie zaskarżyli wyrok sądu. W skardze kasacyjnej wskazali m.in. na nieważność zastrzeżenia kary...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta