Nieważność rozstrzygnięcia to za mało, by wykreślić wpis
Decyzja administracyjna stwierdzająca nieważność komunalizacji nie stanowi wystarczającej podstawy wykreślenia z księgi wieczystej wpisu.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 25 kwietnia 2014 r., II CSK 411/13.
Powód wystąpił przeciwko gminie z powództwem o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym poprzez nakazanie wpisania w księdze wieczystej powoda jako jej właściciela. Sąd rejonowy, ze względu na decyzję komunalizacyjną z 2007 r. stwierdzającą nabycie z mocy prawa przez gminę własności przedmiotowej nieruchomości, oddalił powództwo. W wyniku wniesienia apelacji przez powoda sąd okręgowy zmienił wyrok w ten sposób, że powództwo uwzględnił, jednak po wniesieniu kasacji przez gminę Sąd Najwyższy stwierdził, że w sprawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym sąd nie może samodzielnie ustalić stanu prawnego nieruchomości, sprzecznie z ostateczną decyzją administracyjną i uchylił wyrok sądu II instancji i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania. Ponownie toczące się przed sądem okręgowym postępowanie zostało zawieszone do czasu prawomocnego zakończenia postępowania administracyjnego, wszczętego na podstawie wniosku powoda o stwierdzenie nieważności decyzji komunalizacyjnej. Decyzją ministra administracji i cyfryzacji stwierdzono nieważność decyzji komunalizacyjnej. Sąd okręgowy podjął postępowanie i oddalił apelację powoda, argumentując, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta