Pracownik na poligonie nie ma prawa do pensji
Podwładnemu powołanemu do odbycia ćwiczeń wojskowych szef przyznaje wolne, ale za ten czas nie musi mu płacić poborów.
- Pracownik został powołany do odbycia ćwiczeń wojskowych. Złożył wniosek o udzielenie mu wszelkich związanych z tym uprawnień ze stosunku pracy, w tym wynagrodzenia. Przeczytałam rozporządzenie o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy, ale nic nie znalazłam na ten temat. Co muszę przyznać i wypłacić temu pracownikowi? – pyta czytelniczka.
Od pracodawcy takiemu podwładnemu należą się: zwolnienia od pracy, urlop bezpłatny, ale nie wynagrodzenie. Jeśli szef chce, za czas ćwiczeń może mu dobrowolnie wypłacić pensję. Gdy to zrobi, zatrudniony nie dostanie świadczenia rekompensującego z gminy. Jeśli zakład nie zdecydował się na fakultatywne poniesienie płacy z racji ćwiczeń, żołnierz dostaje to świadczenie pomniejszone o uposażenie otrzymane za okres ćwiczeń z pieniędzy Ministerstwa Obrony Narodowej.
Zwolnienie i urlop
Na wniosek pracownika, który dostał kartę powołania do czynnej służby wojskowej, pracodawca musi udzielić zwolnienia od pracy:
- na dwa dni – gdy chodzi o powołanie do zasadniczej lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta