Jaki podatek od kontraktu menedżerskiego przedsiębiorcy
klasyfikacja | Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zawarła umowę o zarządzanie lub inną umowę o podobnym charakterze, osiąga z tego tytułu dochody z działalności wykonywanej osobiście. Nie może więc do nich zastosować stawki liniowej.
Marek Piotrowski
Kontrakt menedżerski to jedna z najbardziej rozpowszechnionych umów, na podstawie których menedżer wykonuje swoją pracę na rzecz firmy. Zwykle strony kontraktu tak układają wzajemne stosunki, aby zminimalizować obciążenia menedżera z tytułu podatku dochodowego. Często przy tym pojawia się problem, czy menedżer może na podstawie kontraktu menedżerskiego wykonywać czynności na rzecz zarządzanego przedsiębiorstwa w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i czy do opodatkowania osiąganych z tego tytułu dochodów może wybrać stawkę podatku w wysokości 19 proc. (podatek liniowy). Niewątpliwie mogłoby to być dla niego rozwiązanie atrakcyjne finansowo. Konstrukcja taka oznaczałaby również, że zarządzany podmiot gospodarczy byłby wyłączony z obowiązków płatnika podatku dochodowego.
Zaliczenie do źródła przychodów
W art. 10 ust. 1 ustawy o PIT ustalony został katalog źródeł przychodów. Do takich źródeł należy m.in.:
- działalność wykonywana osobiście (pkt 2) oraz
- pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3).
Działalność wykonywana osobiście i pozarolnicza działalność gospodarcza są zatem dwoma odrębnymi źródłami przychodów przewidzianymi ustawą o PIT. W efekcie, aby zidentyfikować konkretny przychód jako wywodzący się z jednego z tych źródeł,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta