Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik wypoczywa, ale pensji ma tyle samo co zazwyczaj

19 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka | Magdalena Skalska
źródło: Rzeczpospolita

Dodatki za nadgodziny, jako zmienne składniki płac, uwzględnia się w wynagrodzeniu przysługującym za czas urlopu. Należności za przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy mogą mieć taki charakter wyłącznie dla zaangażowanych w miesięcznych okresach rozliczeniowych.

Za urlop wypoczynkowy pracownik powinien otrzymać takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Tak stanowi 172 k.p. Pracodawca nie może więc za ten czas uszczuplić poborów podwładnego. Na podstawę wymiaru jego wynagrodzenia za wakacje składają się stałe i zmienne składniki wynagrodzenia.

Szef ma ułatwione zadanie, gdy etatowiec otrzymuje stałe wynagrodzenie lub jego elementy nie zmieniają się co miesiąc, bo są wypłacane w zryczałtowanej wysokości. Przyjmuje się je do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego w kwocie należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystania urlopu. Chodzi tu m.in. o płacę zasadniczą, dodatki stażowe, funkcyjne i inne o charakterze stałym. W praktyce nie ma więc potrzeby przeliczania tych elementów płacy za miesiąc, w którym podwładny korzysta z wakacji, gdyż należy mu wtedy wypłacić normalne pobory.

Zdecydowanie trudniejsze zadania czekają służby kadrowo-płacowe przy wyliczeniu zmiennych składników wynagrodzenia.

Prześledźmy, jak to wpływa na poziom poborów w okresie wypoczynku. Pamiętać jednak trzeba, że nie wszystkie elementy zarobków trafią do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego >patrz ramka.

Zmienne składniki

Składają się one na tzw. średnią urlopową, którą należy odrębnie ustalić.

Składniki zmienne, przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc, przyjmuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9918

Wydanie: 9918

Spis treści
Zamów abonament