Garstka do walki z epidemią
Mamy za mało epidemiologów, a dwie trzecie lekarzy nie wie, co robić, gdy podejrzewa zakażenie wirusem Ebola.
Konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii dr Iwona Paradowska-Stankiewicz mówi „Rz", że ryzyko przywleczenia eboli do Polski jest niewielkie, ale istnieje. – Musimy zachować ostrożność i przestrzegać zaleceń kierowanych do osób wyjeżdżających i powracających z zagranicy, publikowanych na stronach np. Ministerstwa Zdrowia czy Państwowego Zakładu Higieny – mówi „Rz".
Ebola zabiła na świecie ponad tysiąc osób, a drugie tyle zaraziła. Polską opinię publiczną elektryzują takie wiadomości jak ta z początku sierpnia, że do kraju wróciła grupa licealistów z ogarniętej epidemią Liberii, co miałoby grozić przywleczeniem tu wirusa.
Medycy poświęcają szczególną uwagę osobom przyjeżdżającym z Afryki. – Kiedy powiedziałem, skąd wracam, od razu zajęło się mną dwóch lekarzy – mówi nam warszawiak, który po powrocie zgłosił się do szpitala z objawami podobnymi do grypy.
Urszula Małecka, rzecznik szpitala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta