Wielkie odejście pielgrzymów
Coraz mniej osób pielgrzymuje pieszo na Jasną Górę. Socjologowie tłumaczą to przemianami religijności Polaków.
Sierpień jest miesiącem, w którym niemal z każdego zakątka Polski w kierunku Częstochowy podążają pątnicy. Nie przeszkadza im palące słońce czy ulewny deszcz. Prawie każdy zmaga się z bolesnymi odciskami na nogach.
Jednak liczba osób idących na Jasną Górę spada. I są to spadki znaczące.
W tym roku w 59 pielgrzymkach zdążających do jasnogórskiego klasztoru na obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia szło 73,4 tys. To o 30 proc. mniej niż w roku 2004, gdy pieszo do Częstochowy przyszło 103,3 tys. osób.
Liczby te zmniejszają się niemal co roku. W 2005 r. pielgrzymów było 100,3 tys., w 2009 r. – 84,9 tys., a przed rokiem już tylko 75,1 tys.
Mniejsze spadki obserwowane są wśród pielgrzymów, którzy przychodzą na święto Matki Boskiej Częstochowskiej, które przypada 26 sierpnia. W ubiegłym roku było ich 36,3 tys., gdy w 2004 r. statystyki odnotowały łącznie 40,3 tys.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta