Spadkobierca nie ma obowiązku składania zaległych deklaracji
Kontynuacja działalności po zmarłym podatniku nie oznacza, że następca musi wysłać do urzędu formularze za okresy, których nie rozliczył spadkodawca. W takiej sytuacji nie ma też podstaw do przeprowadzenia remanentu likwidacyjnego.
Aneta Szwęch
Na początku czerwca br. nagle zmarła moja matka. Jako osoba fizyczna prowadziła działalność gospodarczą (biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami). Była zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Z powodu jej śmierci nie zostały złożone deklaracje VAT-7 za maj i czerwiec br.
Po śmierci matki zarejestrowałam działalność gospodarczą jako odrębny podmiot. Za zgodą pozostałych spadkobierców zamierzam kontynuować działalność, którą prowadziła moja mama. Czy jako spadkobierca mam obowiązek złożenia deklaracji VAT-7 za nierozliczone przez mamę okresy, tj. za maj i za czerwiec 2014 r.? Czy powinnam sporządzić remanent likwidacyjny obejmujący składniki majątku, które wchodziły w skład firmy mojej mamy, i zapłacić VAT wyliczony od ich wartości? – pyta czytelniczka.
Zagadnienia z zakresu przejścia praw i obowiązków majątkowych po śmierci spadkodawcy regulują art. 922–1088 kodeksu cywilnego, które określają zasady przekazywania majątku i zobowiązań. Jednak prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego nie należą do spadku. Ich sukcesja jest możliwa jedynie na podstawie i w granicach określonych przez art. 97 i 98 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Wynika z nich między innymi, że spadkobiercy przejmują przewidziane w przepisach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta