Firma nie odliczy odsetek od kredytu na wypłatę dywidendy
Dywidenda nie wiąże się ani z przyszłymi przychodami, ani z ich zabezpieczeniem. Dlatego wydatków poniesionych na pożyczenie kwot przeznaczonych na jej wypłacenie akcjonariuszom nie można uznać za koszty podatkowe na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 lipca 2014 r. (II FSK 1991/12).
Spółka akcyjna planuje wypłatę dywidendy. W tym celu zaciągnęła pożyczkę (kredyt). W związku z tym spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy odsetki od pożyczki (kredytu) zaciągniętej i wykorzystanej w całości lub w części na wypłatę dywidendy są kosztami uzyskania przychodów, pod warunkiem że nie zachodzą przesłanki wyłączające, określone w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT.
W ocenie spółki odsetki od takiej pożyczki są kosztami uzyskania przychodów, jeżeli nie zachodzą przesłanki wyłączające z ww. przepisu. Ponadto pożyczka, gwarantując dalsze funkcjonowanie spółki, kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Organ podatkowy w interpretacji IPPB3/423-638/10-3/GJ nie podzielił stanowiska spółki. Zdaniem organu dywidenda nie spełnia kryteriów z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Nie umożliwia powstania źródła przychodu ani nie wiąże się z utrzymaniem bądź zabezpieczeniem źródła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta