Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wezwania z sądu niezgodne z prawem

21 sierpnia 2014 | Prawo | Michał Małdziński
Michał Małdziński
źródło: materiały prasowe
Michał Małdziński

Umocowanie do udzielenia pełnomocnictwa procesowego w imieniu osoby prawnej nie musi być wykazane odpisem z KRS według stanu na dzień udzielenia pełnomocnictwa – zauważa adwokat.

Wielokrotnie w praktyce postępowania cywilnego zdarza się, że sądy wzywają pełnomocników działających w imieniu osób prawnych do wykazania, że pełnomocnictwo, na podstawie którego podejmują działania procesowe, zostało udzielone przez osoby umocowane do działania jako organ reprezentowanej osoby prawnej. Często zdarza się również, że treść wezwania do usunięcia braków formalnych pisma procesowego wystosowana przez sąd zawiera sformułowanie, że należy wykazać, iż pełnomocnictwo zostało udzielone przez osoby umocowane do działania w imieniu osoby prawnej przez złożenie oryginałów bądź prawidłowo uwierzytelnionych przez pełnomocnika odpisów dokumentów, z których wynika umocowanie do działania w imieniu osoby prawnej tych osób, aktualnych na dzień udzielenia pełnomocnictwa. Konsekwencją zaś niedostarczenia do sądu tak opisanych dokumentów jest umorzenie postępowania, co w określonych sytuacjach jest bardzo dolegliwe w skutkach.

Co mówią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9920

Wydanie: 9920

Spis treści
Zamów abonament