Będą powtórki z Ganta?
Deweloperzy | Wiele nowych inwestycji wciąż nie ma rachunków powierniczych. Może tak być jeszcze dwa lata.
aneta gawrońska dorota kaczyńska
Gant Development, jeden z największych giełdowych deweloperów, budował mieszkania w wielu miastach. Głośno o problemach firmy zrobiło się w ubiegłym roku, kiedy to Gant nie spłacił obligacji wartych ćwierć miliarda złotych. Zainwestowało w nie 2,5 tys. osób. W lipcu tego roku sąd ogłosił likwidację spółki, a setki jej klientów pozostały bez mieszkań.
Stało się tak, mimo że obowiązuje ustawa deweloperska, mająca chronić kupujących nowe nieruchomości. Przepisy weszły w życie 29 kwietnia 2012 r. Ustawa nakłada na deweloperów m.in. obowiązek prowadzenia rachunków powierniczych dla inwestycji. W rachunkach otwartych bank wypłaca firmie pieniądze po wybudowaniu etapu osiedla, w zamkniętych – po przeniesieniu na klientów praw własności do mieszkań.
Ale deweloperzy, którzy sprzedaż ogłosili przed 29 kwietnia 2012 r., nie muszą takich rachunków zakładać.
Dwa rynki pierwotne
Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego, analityka portalu RynekPierwotny.com, wadą ustawy było dopuszczenie na długi okres do kuriozalnej sytuacji: w mieszkaniówce istnieją dwa rynki pierwotne – jeden pod rządami ustawy deweloperskiej, drugi -– poza nią.
– Dopóki tak jest, powtórki z Ganta są możliwe – nie ukrywa Jędrzyński.
UOKiK badał w ub.r., czy deweloperzy otwierają rachunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta