Nie pożyczaj na zbyt duży procent
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Kto, wyzyskując przymusowe położenie innej osoby, zawiera z nią umowę na lichwiarskich warunkach, popełnia przestępstwo. Grozi za nie do trzech lat więzienia.
Arkadiusz Jaraszek
Środki masowego przekazu pełne są reklam firm, które nie będąc bankami, oferują klientom szybką gotówkę, praktycznie bez żadnych formalności i bez weryfikacji ich zdolności kredytowej. Do uzyskania pożyczki nie jest potrzebny nawet fizyczny kontakt z pracownikiem firmy pożyczkowej, bowiem wystarczy wpisać swoje dane na stronie internetowej, kliknąć odpowiedni przycisk i gotówka pojawia się na koncie potrzebującego jej przedsiębiorcy.
Firmy, które zajmują się takim pożyczaniem pieniędzy, powinny pamiętać, że w Polsce lichwa, a więc udzielanie pożyczek na zbyt duży procent, jest surowo zabronione i karane. Zgodnie z art. 304 kodeksu karnego, kto wyzyskując przymusowe położenie innej osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, zawiera z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym, popełnia przestępstwo. Grozi za nie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta