Kiedy wyższy zasiłek
Przedsiębiorcy mogą zadeklarować podstawę wymiaru składek przekraczającą ustawowe minimum. Wpłynie to na kwotę świadczeń w razie choroby lub macierzyństwa. Okres opłacania podwyższonej składki chorobowej musi być odpowiednio długi.
Z orzecznictwa sądów wynika, że nie ma przeszkód do podwyższenia przez przedsiębiorcę podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, aby otrzymać wyższe świadczenia, m.in. w razie choroby lub macierzyństwa. Sąd Najwyższy stwierdził, że ZUS nie może ingerować w wysokość deklarowanej przez ubezpieczonego podstawy wymiaru składek, jeżeli mieści się ona w granicach ustawowych (uchwała z 21 kwietnia 2010 r., II UZP 1/10, OSNP z 2010/21-22/267; wyrok z 12 kwietnia 2012 r., I UK 350/11).
Sytuacja, że prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą podnoszą nawet kilkunastokrotnie składkę na ubezpieczenie chorobowe, naliczając ją od maksymalnej podstawy wynoszącej w 2014 roku 9365 zł, nie jest rzadka. Nie wszyscy dokonują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta