Inspektor składa wizytę również bez uprzedzenia
Procedury | O planowanej kontroli – co do zasady – Państwowa Inspekcja Pracy zawiadamia przedsiębiorcę z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
Przez zawiadomienie należy rozumieć dokument, z którego wynikać będzie oznaczenie organu, który będzie przeprowadzał kontrolę, datę i miejsce wystawienia dokumentu, oznaczenie przedsiębiorcy, który będzie kontrolowany, oznaczenie zakresu przedmiotowego kontroli oraz podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia. Zawiadomienie można doręczyć w dowolny sposób, a zatem również bezpośrednio przez pracownika organu zamierzającego wszcząć kontrolę do siedziby przedsiębiorcy
Ważne! Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia. Jeśli kontrola nie zostanie wszczęta w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, trzeba ponownie zawiadomić o tym przedsiębiorcę.
1) Bez zawiadomienia
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zawiera wiele wyjątków, które dopuszczają odstąpienie od obowiązku zawiadomienia przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli (art. 79 ust. 2). Nie dokonuje się go, gdy:
- przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia,
- kontrola jest przeprowadzana na podstawie przepisów ustawy z 25 sierpnia 2006...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta