Przejmujący pracodawca nie musi trzymać się układu
PROCEDURA | Art. 3 ust. 3 dyrektywy 2001/23 nie zobowiązuje przejmującego zakład, aby utrzymał warunki pracy wynikające z układu zbiorowego, który podpisał poprzednik, jeżeli układ został rozwiązany lub wygasł z datą transferu.
To jedna z tez wyroku dawnego Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich, obecnie Unii Europejskiej (TSUE), z 27 listopada 2008 r. w sprawie Mirja Juuri przeciwko Fazer Amica Oy (C-396/07).
Mirja Juuri pracowała w zakładowej stołówce fińskiego przedsiębiorstwa metalurgicznego Rautaruukki. W związku z restrukturyzacją prowadzenie stołówki przejęła od Rautaruukki Amica. W tym samym dniu, na mocy zapisu układowego, układ zbiorowy dla przemysłu metalurgicznego przestał działać wobec pracowników wydzielonej stołówki. Amica poinformowała pracownicę, że zostaje objęta obowiązującym w Amice układem zbiorowym dla przemysłu hotelarsko-gastronomicznego. Ta jednak zażądała, aby Amica nadal stosowała do niej warunki układu metalurgicznego, gdyż ten przewidywał korzystniejsze warunki wynagradzania. Ponieważ Amica się na to nie zgodziła, kobieta rozwiązała umowę bez wypowiedzenia. Następnie wniosła pozew, w którym zażądała od Amiki wysokiego odszkodowania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta