Zbójcy motorem rozwoju
Inwestycje | Sieć Najciekawszych Wsi ma pomóc zachować dziedzictwo obszarów wiejskich i zaktywizować je gospodarczo
grzegorz Łyś
Położoną u stóp Gór Świętokrzyskich Hutę Szklaną można zaliczyć do najciekawszych wsi, i to już od wczesnego średniowiecza, gdy na wznoszącej się nad osadą Łysej Górze odbywały się, jak chce tradycja, sabaty czarownic. Mało miejsc może się pochwalić takim bogactwem legend, nie tylko zresztą o czarownicach, ale także o książętach i świętych. Prawdopodobnie w przyszłym roku Huta Szklana uzyska oficjalny status jednej z najciekawszych wsi w Polsce, jako członek powstającej Sieci Najciekawszych Wsi.
Średniowiecze jak nowe
– Trwa analiza lokalnego potencjału z myślą o przynależności wsi do sieci. Oceniane są m.in. dostępność komunikacyjna, bogactwo kulturowe i historyczne. Z Huty Szklanej prowadzi najdogodniejszy, wybierany przez trzy piąte z łącznej liczby 200 tys. turystów, szlak turystyczny do klasztoru i muzeum na Świętym Krzyżu. Coraz więcej z nich zatrzymuje się w zbudowanej w naszej wsi Osadzie Średniowiecznej. Mogą się zapoznać z pracą XII–XIII-wiecznych rzemieślników i posłuchać legend – mówi Anna Łubek, dyrektor Centrum Kultury i Turystyki Gór Świętokrzyskich w Hucie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta