Nie ma zgodności, czy transformator to budynek czy budowla
KLASYFIKACJA | Część sądów uważa, że jeżeli obiekt jest wypełniony urządzeniami technicznymi, to wtedy ściany i dach pełnią jedynie funkcję ochronną dla znajdujących się wewnątrz maszyn. Takie stanowisko nie jest korzystne dla przedsiębiorców.
Kwestia opodatkowania sieci technicznych i transformatorów podatkiem od nieruchomości nie jest jednolicie rozstrzygana w praktyce. Zgodnie z przepisami podatek od sieci powinien być obliczany na podstawie ich wartości, natomiast transformatory zlokalizowane w budynkach zasadniczo nie powinny być opodatkowane. Opodatkowaniu w tej sytuacji podlega bowiem powierzchnia użytkowa budynku, w którym transformator jest zlokalizowany. W orzecznictwie ukształtował się jednak pogląd, zgodnie z którym budynek w znacznej mierze wypełniony urządzeniami technicznymi należy traktować jako budowlę, ponieważ ściany i dach mogą w tym przypadku pełnić jedynie funkcję ochronną dla urządzeń. Decyduje zatem funkcjonalne przeznaczenie obiektu, a skutkiem jest konieczność wykazania takiego obiektu do opodatkowania jako budowli (według jej wartości). Orzecznictwo sądów w tym zakresie nie jest jednolite. Jest to jednak istotna kwestia dla wszystkich przedsiębiorców posiadających tego typu obiekty (przede wszystkim z branży produkcyjnej), jak również przedsiębiorców telekomunikacyjnych.
Funkcjonalnie tworzy całość
Problem dotyczy tego, czy obiekt posiadający wszystkie cechy budynku w rozumieniu ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) może być sklasyfikowany jako budowla, jeżeli wewnątrz znajdują się wypełniające go urządzenia.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta