Jak rozpoznaje się koszty związane z kontraktami terminowymi
Spółka kapitałowa będąca komandytariuszem spółki komandytowej może ująć jako koszt podatkowy wydatki poniesione na nabycie transakcji typu forward w dniu ich realizacji w wysokości ich wartości majątkowej określonej przez wspólników w akcie notarialnym, ustalonej na dzień ich wniesienia.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 lipca 2014 r. (II FSK 2331/12).
Spółka kapitałowa będąca komandytariuszem spółki komandytowej zawierającej kontrakty forward planowała wnieść je aportem do nowej spółki komandytowej w zamian za jej udziały. Wartość kontraktów miała być określona przez wspólników w akcie notarialnym jako ich wartość majątkowa na dzień wniesienia do nowej spółki. Spółka zapytała organ podatkowy, czy ww. wartość jest kosztem podatkowym związanym z nabyciem kontraktów w dacie ich realizacji. Organ podatkowy w interpretacji z 29 czerwca 2009 r. oraz WSA w Warszawie w wyroku z 29 marca 2010 r. (III SA/Wa 1790/09) odmówiły spółce prawa uznania ww. kosztu. NSA w wyroku z 16 marca 2012 r. (II FSK 1667/10) uchylił wyrok, natomiast WSA w Warszawie w wyroku z 19 czerwca 2012 r. (III SA/Wa 1280/12) uchylił interpretację.
W ocenie spółki, zgodnie z art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, wydatki na zakup kontraktów mogą być zaliczone do kosztów w dacie ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta