Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto szukać niższych opłat

29 września 2014 | Ciekawa ekonomia
Dr hab. Krzysztof Borowski jest profesorem Szkoły Głównej Handlowej. Ukończył Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz finanse i bankowość, a także zarządzanie i marketing w SGH. Od kilkunastu lat jest związany z rynkiem kapitałowym, na którym pracował jako makler i doradca inwestycyjny. Jest wykładowcą Szkoły Giełdowej (GPW – Instytut Rynku Kapitałowego), a także na studiach doktoranckich i podyplomowych  na SGH prowadzi specjalistyczne  wykłady organizowane przez Gazetę Giełdy „Parkiet”.
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Dr hab. Krzysztof Borowski jest profesorem Szkoły Głównej Handlowej. Ukończył Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz finanse i bankowość, a także zarządzanie i marketing w SGH. Od kilkunastu lat jest związany z rynkiem kapitałowym, na którym pracował jako makler i doradca inwestycyjny. Jest wykładowcą Szkoły Giełdowej (GPW – Instytut Rynku Kapitałowego), a także na studiach doktoranckich i podyplomowych na SGH prowadzi specjalistyczne wykłady organizowane przez Gazetę Giełdy „Parkiet”.

Co oznacza dywersyfikacja z perspektywy przeciętnego oszczędzającego, który ma jakieś pieniądze na lokacie, nieruchomość kupioną na kredyt, może liczy na spadek po dziadku, ale nie inwestuje bezpośrednio na rynku kapitałowym?

Krzysztof Borowski: W przypadku takiej osoby możemy mówić o dywersyfikacji aktywów i pasywów, czyli długów. Zwykły zjadacz chleba długów raczej nie zdywersyfikuje, zaciągnął po prostu kredyt hipoteczny, ewentualnie pożyczkę konsumencką, i tyle. Co do aktywów, przeciętny Kowalski może oszczędzać na lokacie, kupić obligacje skarbowe albo korporacyjne. W przypadku tych drugich, nabywanych w domu maklerskim, początkującemu inwestorowi radziłbym się skupić na dużych, znanych emitentach o stosunkowo niewielkim ryzyku bankructwa.

Jeżeli nie chce inwestować bezpośrednio, może powierzyć swoje oszczędności funduszom inwestycyjnym. Mankamentem tego rozwiązania są koszty, ponieważ zarządzającemu funduszem trzeba oddać część zysku, natomiast atutem jest inwestowanie w zdywersyfikowany portfel papierów, do których samodzielnie nie miałoby się dostępu, np. obligacji skarbowych emitowanych przez inne państwa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9953

Wydanie: 9953

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Media planet

Zamów abonament