Szukanie wyniku grząskim sposobem na premię
Wszelkie istotne transakcje wychodzące poza normalny zakres działalności, szczególnie jeśli wygenerowano na nich znaczący zysk, mogą sugerować, że zostały one zawarte jedynie w celu przeprowadzenia oszukańczej sprawozdawczości.
działalność KIEROWNICTWa
Bez wątpienia to przychody ze sprzedaży są pozycją najbardziej podatną na defraudację polegającą na oszukańczej sprawozdawczości. Dlaczego? Otóż w poszukiwaniu lepszych wyników niezwykle łatwo jest przedwcześnie ująć przychód lub wykazać przychód fikcyjny. Jeśli kierownictwu z jakichś względów zależy na wykazaniu lepszego wyniku w przyszłym okresie sprawozdawczym, to może ono, również oszukańczo, zaniżyć przychód przez przesunięcie go na późniejszy okres, w którym chciałoby pokazać lepsze wyniki. Zobrazujmy to na przykładzie.
Przykład
Zarząd spółki otrzymywał co roku restrykcyjny budżet sprzedażowy od udziałowca. Ku miłemu zaskoczeniu zarządu plan sprzedaży udało się zrealizować już w połowie listopada. Kierownictwo postanowiło zatem, aby część przychodu grudnia zaliczyć na poczet przyszłego roku – dla tworzenia „bezpiecznej górki" na kolejny okres. Biegły rewident może odkryć takie praktyki, wykonując standardowe procedury badania dotyczące właściwej periodyzacji przychodu.
Kolejnym obszarem będącym częstym przedmiotem defraudacji sprawozdawczej są pozycje, w których zarządy opierają się na szacunkach i osądach. W procesie badania biegły powinien zaprojektować i przeprowadzić procedury, które obejmą przegląd szacunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta