Jak koszty transportu wpływają na podstawę opodatkowania
FAKTURY | Ustalenia dotyczące przewozu zamówionego towaru mają istotne znaczenie dla prawidłowego dokumentowania sprzedaży i rozliczeń z fiskusem. Ważne jest, kto odpowiada za dystrybucję oraz w jaki sposób jest za to obciążany.
Marcin Szymankiewicz
Spółka produkuje meble ogrodowe. Zgodnie z zawieranymi przez nas umowami sprzedaży wyrobów transport towarów na terenie kraju jest organizowany na dwa sposoby:
– przez nas (towar przewozi wynajęta przez nas firma transportowa) – w tym przypadku występują dwa warianty opłaty za transport: transport jest wliczony w cenę towaru albo fakturujemy go odrębnie od towaru,
– przez nabywcę (towar przewozi nabywca we własnym zakresie lub wynajęty przez niego przewoźnik/spedytor) – w tym przypadku fakturujemy jedynie wartość towarów.
Czy w sytuacji, gdy my organizujemy transport, koszt transportu powinniśmy uwzględnić w podstawie opodatkowania VAT sprzedawanych towarów (mebli ogrodowych) bez względu na wariant zapłaty? Zawsze jest zawierana tylko jedna umowa. Nie ma odrębnej umowy na transport towarów – pyta czytelnik.
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania (z zastrzeżeniem art. 29a ust. 2–5, art. 30a–30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5) jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta