Odwrócona hipoteka czy renta dożywotnia?
Poradnik | W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego nie ma gwarancji wypłaty pieniędzy do końca życia właściciela lokalu. W przypadku renty dożywotniej taka gwarancja jest, jeśli firma nie upadnie.
Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym została przyjęta przez Sejm. Na czym polega to nowe w Polsce rozwiązanie?
Mariusz Zając: Jest to rodzaj kredytu, jakiego banki będą mogły udzielać klientom będącym osobami fizycznymi, zabezpieczając go hipoteką na nieruchomości kredytobiorcy.
W założeniach ma to być rozwiązanie polegające na umożliwieniu osobom będącym właścicielami nieruchomości, a posiadającym zbyt małe dochody, skorzystania z kapitału „zamrożonego" w nieruchomości i tym samym zwiększenia kwoty uzyskiwanego dochodu. Odwrócony kredyt hipoteczny może zostać wypłacony jednorazowo lub w ratach przez określony czas, nie dłużej jednak niż do śmierci kredytobiorcy.
Jego spadkobiercy będą mieli możliwość spłaty kredytu i zachowania nieruchomości lub też nieruchomość zostanie przeniesiona na bank, który dokona rozliczenia różnicy pomiędzy wartością nieruchomości a wysokością pozostałej do spłaty kwoty kredytu ze spadkobiercami.
Kto będzie mógł skorzystać z nowego prawa? Tylko seniorzy?
Joanna Wierzbicka: Odwrócony kredyt hipoteczny to produkt zasadniczo skierowany do osób w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Jednak ustawa uchwalona przez Sejm nie przewiduje żadnych ograniczeń wiekowych, co oznacza, że odwrócona hipoteka będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta