Dyżur na zlecenie odpada
Łączenie zatrudnienia na etat z umową-zlecenia, dziełem lub kontraktem w jednej lecznicy ZUS uznał za obchodzenie prawa.
Po kontrolach ZUS szpitale rezygnują z zawierania umów-zlecenia z lekarzami i pielęgniarkami na dyżury. W tym celu nie mogą też wynajmować spółek – w tym tych założonych przez własnych lekarzy – jeżeli nie prowadzą one usług w zakresie hospitalizacji. Skutkiem takich decyzji są wyższe koszty ponoszone przez szpitale.
Prawidłowość uznania tego przez ZUS za obchodzenie prawa potwierdzają niekorzystne dla szpitali wyroki, które zapadły w Sądzie Najwyższym – m.in. 4 czerwca 2013 r. (II UK 482/13) i 10 czerwca 2014 r. (II UK 464/13).
Prawie jak etat
Podstawą obowiązku odprowadzenia składek jest w tym przypadku art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.; dalej ustawa o sus). Do celów ustalenia obowiązku ubezpieczeń za pracownika uznaje on:
- osobę pozostającą w stosunku pracy (zatrudnioną na umowę o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę),
- zleceniobiorcę, który wykonuje kontrakt na rzecz swojego pracodawcy (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej).
Przez pojęcie pracy „na rzecz swojego pracodawcy" należy rozumieć sytuację, gdy zleceniobiorca zawarł umowę z innym podmiotem niż pracodawca, ale to pracodawca uzyskuje rezultaty jego pracy. Potwierdził to SN w uchwale z 2 września 2009 r. (II UZP 6/09, OSNP 2010/3–4/46)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta