Wyceny samochodu nie musi przeprowadzać rzeczoznawca
PIT | Przedsiębiorca, który chce wprowadzić na stan środków trwałych element prywatnego majątku, a nie ma potwierdzenia zakupu tej rzeczy, może oszacować jej wartość. Skorzystanie z tego rozwiązania wymaga spełnienia dwóch warunków.
Marcin Szymankiewicz
W 2010 r. kupiłam samochód osobowy. W lipcu 2014 r. zaczęłam prowadzić własną firmę (jednoosobowa działalność gospodarcza). Chciałabym wprowadzić ten samochód do niedawno utworzonej (sierpień 2014 r.) ewidencji środków trwałych. Niestety, zaginęła mi umowa sprzedaży auta, na podstawie której nabyłam pojazd od osoby indywidualnej. Szacuję, że wartość rynkowa tego pojazdu we wrześniu 2014 r. wynosi około 21 000 zł. Czy mogę ustalić wartość początkową tego pojazdu w drodze wyceny i czy muszę powoływać w tej sprawie biegłego? – pyta czytelniczka.
Wartością początkową kupionych środków trwałych jest cena ich nabycia (zob. art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).
Jednak podatnicy PIT, którzy nie są w stanie ustalić ceny nabycia środka trwałego, w tym przypadku samochodu, mogą ustalić wartość początkową w drodze wyceny. Taką możliwość daje art. 22g ust. 8 ustawy o PIT. Zgodnie z nim, jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji, to wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny przeprowadzonej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji oraz stanu i stopnia ich zużycia.
W jakich okolicznościach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta