Biegły rewident doniesie o podejrzanych sytuacjach w firmie
PRAKTYKA | Audytor powinien powiadomić kierownictwo odpowiedniego szczebla o podejrzeniu defraudacji, nawet w przypadku, gdy oszustwo nie jest istotne dla sprawozdania finansowego.
Michał Anioł
Zgodnie z definicją zawartą w prawie karnym, oszustwo to przestępstwo polegające na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym poprzez wprowadzenie jej w błąd albo wyzyskanie jej błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Każde oszustwo jest postrzegane przez pryzmat celowego wprowadzenia kogoś w błąd w celu osiągnięcia korzyści.
Często uważa się, że jedną z ról biegłego rewidenta jest wykrywanie oszustw. Należy zauważyć, że w kontekście podstawowej usługi biegłych rewidentów, jaką jest badanie sprawozdań finansowych, pojęcie oszustwa jest rozumiane w nieco inny sposób niż potocznie, a jego wykrycie z pewnością nie stanowi głównego ani nawet pobocznego celu badania.
Uwaga! Podstawowym celem badania jest wyrażenie opinii o sprawozdaniu finansowym w zakresie m.in. rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego. Badanie nie koncentruje się wprost na wykrywaniu oszustw, choć oczywiście zawiera elementy pozwalające na ich wykrycie. W przypadku, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta