O stosowaniu 10-proc. stawki PIT decyduje element rywalizacji
KWALIFIKACJA. Zgodnie z definicją językową koniecznym składnikiem konkursu jest bezpośrednie współzawodnictwo między zawodnikami. W przeciwnym razie będziemy mieć do czynienia z systemem motywacyjnym, a wypłata nagród będzie opodatkowana na zasadach ogólnych.
Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 15 października 2014 r. (III SA/Wa 1115/14).
Klub piłkarski planował wprowadzić na podstawie regulaminu program motywujący zawodników do osiągania jak najlepszych wyników. Zwycięzcami pozostawaliby ci, których drużyny zdobyłyby choć jeden tytuł w ramach innych konkursów piłkarskich, a z większą liczbą tytułów wiązałaby się wypłata wyższej nagrody. W związku z tym klub zapytał, czy wypłacone nagrody będzie można potraktować jako wygrane w konkursie, czyli opodatkowane 10-proc. stawką PIT.
Klub wskazywał, że na mocy art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT wygrane w konkursach podlegają opodatkowaniu według stawki 10 proc. Przy czym w przepisach nie ma definicji legalnej konkursu, dlatego należy się odwołać do językowego rozumienia tego pojęcia. W jego świetle za konkurs należy uznać m.in. przedsięwzięcie sportowe mające określony program i dające możliwość wyboru zwycięzców przez eliminację najlepszych wykonawców lub uczestników, zwykle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta