Tylko rok wolnego od pracy na uczelni
UPRAWNIENIA | Od 1 października zmieniły się zasady udzielania nauczycielom akademickim urlopu dla poratowania zdrowia. Zamiast dwuletniej przerwy mogą skorzystać z 12-miesięcznego odpoczynku, chyba że wykorzystali już rok wolnego przed zmianą przepisów.
Nowelizacją ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU z 2014 r., poz. 1198) o połowę skrócono maksymalny okres, z jakiego nauczyciel akademicki może w ciągu całej swojej pracy skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Dodatkowo przyznano uczelniom nowe uprawnienia w zakresie potwierdzenia faktycznego stanu zdrowia wnioskujących o takie wolne.
Dłuższy staż...
Od kilku lat widać wyraźną tendencję do ograniczania prawa do urlopów dla poratowania zdrowia dla różnych grup posiadających ten przywilej. W 2013 r. pojawił się projekt zmiany ustawy Karta nauczyciela, gdzie w pierwotnym jego kształcie planowano zmianę reguł pobierania płatnego urlopu zdrowotnego. Rządowi nie udało się jednak wprowadzić tego obostrzenia.
Stało się to natomiast faktem w przypadku nauczycieli akademickich. Uchwalona 11 lipca 2014 r. nowelizacja ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym określa nowe, zaostrzone zasady przyznawania urlopu dla poratowania zdrowia, dając szkołom wyższym możliwość kontroli orzekania o niezdolności.
W dalszym ciągu z prawa do urlopu zdrowotnego wyłączone są osoby zatrudnione na niepełny etat. Ponadto najpierw trzeba na uczelni przepracować co najmniej 15 lat, czyli aż o 10 lat dłużej niż w poprzednim stanie prawnym. Przepisy nie wymagają jednak, aby był to okres nieprzerwany. Dlatego warunek 15-letniego stażu spełni również ten nauczyciel, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta