Wojna i gra
Król Lear zachowuje się jak król Maciuś, podobnie jak kobiety u Arystofanesa, zaprowadzające komunizm seksualny wedle zasady: żarcie za seks.
Najnowsza książka Piotra Nowaka „The Ancients and Shakespeare on Time. Some Remarks on the War of Generations" dotyczy pierwszej księgi „Państwa" Platona, „Sejmu kobiet" i „Chmur" Arystofanesa, „Króla Leara", „Miarki za miarkę" i „Burzy" Szekspira.
„Dotyczy" – powiadam, bo dzieła starożytnych i dzieło Szekspira stanowią dla Nowaka zaczyn rozważań o kwestiach związanych z życiem każdego z nas: ongiś i dziś. Stąd wieloznaczność angielskiego tytułu, który sugeruje, że starożytni i Szekspir są „na czasie", są nam „współcześni", potrzebni, by zrozumieć czas, który jest i który pozostał, ale jednocześnie, że ich czytanie w „jednym czasie", równoległe, odkrywa ich samych dla nich samych i dla nas, mimo upływu stuleci.
Polowanie na motyle
Mistrz Eckhart powiadał: „Czas zmienia się i przybiera różne postaci, wieczność pozostaje jedyna i prosta": te słowa mistyka Heidegger umieścił jako motto wykładu habilitacyjnego „Pojęcie czasu w nauce historycznej".
Piotr Nowak jest filozofem, redaktorem znakomitego kwartalnika „Kronos", wykładowcą na wielu uniwersytetach: prowadzi między innymi eksperymentalne zajęcia w Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem prawdziwie mądrych książek: „Ontologii sukcesu. Eseju przy filozofii" Alexandre'a Kojève'a i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta