Niepodległość kupców i bankierów
Miłośnicy swobód i demokracji zwykle nie doceniają siły, jaka tkwi we wspólnym interesie możnych i maluczkich: jest to pragnienie społecznego spokoju.
Turysta zwiedzający Toskanię podziwia krajobrazy, smakuje wina i dzieła sławnych artystów, a przede wszystkim spaceruje oczarowany cudownymi miastami i miasteczkami. Dla architektów ważne są przemiany stylu, sposobów wznoszenia budowli i inne profesjonalne zagadnienia, ale dla człowieka, który zwiedza europejskie kraje, by zrozumieć siebie i dzieje swojej cywilizacji – miasto jest zespołem znaków, które trzeba odkryć i umieć odczytać.
W kamieniu toskańskich miast zapisano bowiem dzieje niepodległości i wolności, a częściej ich braku. Lekcja historii prowadzona przez muratorów jest jasna i zrozumiała, a styl epoki nie kłamie i świadczy o momentach świetności lub o nędzy upadku. Charakter historycznego centrum toskańskich miast z wielką precyzją wskazuje datę utraty niepodległości.
Architektura wolnych republik
Pierwsze padło Arezzo – niezależna republika od 1098 roku, z własnym uniwersytetem od 1252 roku. Najważniejsze budowle, jak romańska Santa Maria della Pieve o gigantycznej wieży, olbrzymia gotycka katedra pod wezwaniem św. Donata, wielkie opactwo benedyktynów, bazyliki Franciszkanów i Dominikanów (ze słynnym krucyfiksem Cimabue), a także wiele innych ważnych kościelnych i świeckich budowli powstało przed utratą niepodległości w 1384 roku. Głoszą one chwałę i gospodarczą potęgę miejskiej republiki. Dowodzą znaczenia i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta