Przed etatem trzy miesiące praktyki
DOŚWIADCZENIE | Umiejętności młodych osób zwykle są zbyt małe, żeby byli atrakcyjnymi kandydatami do zatrudnienia. W ich interesie jest więc wzbogacanie swoich kwalifikacji. Niektórzy mogą odbyć odpłatny staż po skierowaniu z urzędu pracy, a inni praktyki studenckie. Natomiast kończący szkoły i uczelnie mogą skorzystać z praktyk absolwenckich.
Mały przedsiębiorca
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – zakład naprawy sprzętu AGD. Nie zatrudniam żadnego pracownika. Czy w takich warunkach dopuszczalne jest przyjęcie osoby na praktyki?
Tak.
Nie ma żadnych ograniczeń w określeniu kręgu podmiotów, które mogą przyjąć absolwentów do odbycia praktyk. Nie ma więc przeszkód, aby przebiegała ona u osoby fizycznej. Praktykant może też zgłosić się do dowolnej spółki, spółdzielni czy jednostki organizacyjnej bez osobowości prawnej.
Co więcej, podmiot przyjmujący na praktykę nie musi w ogóle legitymować się statusem pracodawcy i zatrudniać pracowników. Oznacza to, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który nie jest dla nikogo pracodawcą, może przyjąć absolwenta na praktykę. Dopuszcza to art. 2 ust. 1 ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (DzU nr 127, poz. 1052, dalej: ustawa).
Po zakończeniu praktyki absolwenckiej na żądanie praktykanta podmiot, u którego praktykę odbywał, musi wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie praktyki, które będzie mógł przedstawić pracodawcom, starając się o pracę (art. 7 ustawy).
Granicą 30 lat
W listopadzie 2014 r. do pracodawcy trafiło podanie od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta