Inny urząd to często inny staż
Odrębne przepisy regulujące zasady ustalania wysługi lat w różnych instytucjach należących do sfery budżetowej powodują, że osoby w niej zatrudnione mogą dwukrotnie nabyć prawo do nagrody jubileuszowej za ten sam okres.
Nagroda jubileuszowa jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym przysługującym wszystkim pracującym w tzw. budżetówce. Wypłaca się ją niezwłocznie po nabyciu do niej prawa, czyli po osiągnięciu przez osobę zatrudnioną wymaganych lat pracy. Zarówno prawo do niej, jak i jej wysokość zależą bowiem wyłącznie od stażu pracy. Zasady jego ustalania nie są jednak wszędzie jednakowe. A to w przypadku przejścia z jednej instytucji do drugiej dla osoby zmieniającej pracodawcę oznaczać może nagły wzrost lub obniżenie posiadanego przez nią stażu pracy. Każda z pragmatyk służbowych ustala go bowiem po swojemu.
W rezultacie wcale nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy ta sama osoba nabywa prawo do nagrody określonego stopnia dwa razy. Zawsze wtedy pojawia się pytanie: czy w takiej sytuacji nagroda powinna być ponownie wypłacona, czy też można przyjąć, że jej wcześniejsza wypłata w innej instytucji zwalnia kolejną z tego obowiązku. Żaden przepis tego bowiem nie reguluje. Kłopot pojawia się zwykle przy przejściu ze służby mundurowej, np. policji, do urzędu podlegającego ustawie o służbie cywilnej czy też z tego ostatniego do instytucji, w której zatrudnienie odbywa się na podstawie ustawy o pracownikach urzędów państwowych.
Zatrudnienie w PZPR
Do stażu pracy, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej w służbie cywilnej, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta