Jakie uposażenie w razie choroby
Jeśli chory policjant uzyska orzeczenie o trwałej niezdolności do służby i z tego powodu będzie zwolniony z jej pełnienia przez rok, dostanie całą pensję. A po odejściu do cywila przez kolejny rok będzie otrzymywał świadczenie pieniężne w podobnej wysokości.
Jedną z przesłanek obligatoryjnego zwolnienia policjanta ze służby jest otrzymanie przez niego orzeczenia o trwalej niezdolności do jej pełnienia. Stanowi o tym art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o policji (dalej uop). Natomiast zgodnie z art. 43 ust 1 uop zwolnienie policjanta ze służby na tej podstawie nie może nastąpić przed upływem 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby, chyba że policjant zgłosi pisemnie wystąpienie ze służby.
W orzecznictwie od lat trwał spór, jak liczyć ten okres ochronny i czy orzeczenie komisji lekarskiej może w pewnych okolicznościach zastępować zaświadczenie lekarskie. Niejednolite rozstrzygnięcia w tej kwestii zapadały zarówno w sprawach dotyczących policjantów, jak i funkcjonariuszy niektórych innych służb mundurowych. W części pragmatyk służbowych regulacje prawne w omawianym zakresie są bowiem identyczne jak w przepisach ustawy o policji (>patrz tabela). Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 26 czerwca 2014 r. (I OPS 16/13) wyjaśnił obie te kwestie.
Sędziowie w końcu zdecydowali
Uznanie przez NSA, że w pewnych okolicznościach orzeczenie komisji lekarskiej o trwałej niezdolności do służby zastępuje zaświadczenie lekarskie potwierdzające czasową niezdolność do służby funkcjonariusza (mając orzeczenie komisji, nie musi on już przedstawiać zaświadczenia), prowadzi do sytuacji, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta