Przyspieszyć wejście Polski do strefy euro
Autorzy raportu NBP o zaletach i wadach przyjęcia przez nasz kraj wspólnej waluty pomijają wiele spraw ważnych dla pełnego obrazu sytuacji – pisze ekonomista.
Stanisław Gomułka
W przeszłości Narodowy Bank Polski przygotował i opublikował już dwa bardzo obszerne raporty na temat wszystkiego, co wiąże się z przyjęciem przez Polskę euro jako waluty krajowej.
Drugi z tych raportów był opublikowany w roku 2009, a więc na podstawie prac przygotowanych jeszcze przed wybuchem światowego kryzysu finansowego latem 2008 r. Główny wniosek tego opracowania był następujący: „Bilans korzyści i kosztów przyjęcia przez Polskę euro pokazuje, że korzyści zdecydowanie przewyższają koszty zarówno w krótkim, jak i długim okresie". Wpływ korzyści netto autorzy tego drugiego raportu szacowali na 7 proc. PKB rocznie po dziesięciu latach pobytu w sferze euro.
Obecny dokument na ten sam temat jest nie tyle nowym całościowym raportem, ile bardzo obszernym – ma blisko 200 stron – dodatkiem do raportu z roku 2009. Został przygotowany przez duży zespół analityków NBP na podstawie szczegółowej analizy doświadczeń i działań krajów strefy euro i Polski, jakie miały miejsce w trakcie oraz w konsekwencji światowego kryzysu.
Autorzy koncentrują się na przeglądzie i ocenach reform instytucjonalnych, dotyczących głównie polityki fiskalnej i sektora bankowego, podjętych przez kraje strefy euro w odpowiedzi na ten kryzys. W tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta