Były wspólnik dostanie nadwyżkę z ostatniej deklaracji
Wskutek rozwiązania spółki osobowej przestaje istnieć podmiot, któremu należy się zwrot podatku na rachunek bankowy. Prawo to przechodzi jednak na udziałowców proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku.
Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Wraz z pozostałymi wspólnikami zamierzam z końcem 2014 r. rozwiązać tę spółkę. Najprawdopodobniej po rozliczeniu remanentu likwidacyjnego pozostanie nadwyżka podatku naliczonego nad należnym (około 2400 zł). Czy możemy jako wspólnicy otrzymać jej zwrot na rachunek bankowy? A może to, że spółka zostanie rozwiązana, uniemożliwia nam odzyskanie tej kwoty? – pyta czytelnik.
Rozwiązanie spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej oraz zaprzestanie przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje obowiązkiem opodatkowania, w ramach tzw. remanentu likwidacyjnego, towarów (towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy), w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 14 ust. 1 i 3 ustawy o VAT).
Obowiązek podatkowy powstaje w takich przypadkach w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (zob. art. 14 ust. 6 ustawy o VAT). W omawianej sytuacji spółka zostanie rozwiązana 31 grudnia 2014 r., a zatem podatek należny wynikający z opodatkowania remanentu likwidacyjnego tej spółki powinien zostać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta