Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kościół, rodzina, geje

27 grudnia 2014 | Kraj | Tomasz Krzyżak o. Michał Szwemin
źródło: AFP

- Zarówno chrześcijanie, jak i zawierane przez nich małżeństwa mogą ponieść porażkę. Dziś takie sytuacje zdarzają się, niestety często. Należy sobie zatem zadać pytanie, co powinien zrobić Kościół, gdy małżeństwo nieodwracalnie się rozpadnie - mówi kardynał Walter Kasper

Ksiądz kardynał uczestniczył w Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów w październiku tego roku. Jakie są pierwsze wrażenia księdza po zakończeniu obrad?

Uczestniczyłem już w kilku synodach biskupów. Za każdym razem dużym przeżyciem była dla mnie możliwość spotkania biskupów z całego świata, a przez to rzeczywistego doświadczenia Kościoła katolickiego. Tegoroczne obrady były szczególnie interesujące. Był to pierwszy synod biskupów w trakcie pontyfikatu papieża Franciszka, a zarazem synod poświęcony tak fundamentalnemu tematowi, jakim jest rodzina.

Na czym polegała wyjątkowość tego pierwszego synodu za pontyfikatu papieża Franciszka?

Papież od początku jasno zaznaczał, że pragnie pełnej wolności wypowiedzi i że każdy będzie mógł powiedzieć, co ze swojego punktu widzenia uważa za istotne. Miało to pozytywny wpływ na toczone podczas synodu dyskusje i przyczyniło się do ich ożywienia.

Ponadto instytucja synodu odgrywa w oczach Franciszka ważną rolę. Wie on, że już apostołowie, skonfrontowani z tak fundamentalnym pytaniem jak kwestia przyjęcia pogan do Kościoła, zwołali synod – synod apostolski w Jerozolimie pod przewodnictwem apostoła Piotra. I tak już w Kościele dalszych wieków zostało: gdy pojawiały się ważkie problemy, gromadzono się na wspólnych obradach.

Oczywiście synody nie mogą zastępować papieża...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10026

Wydanie: 10026

Zamów abonament