Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są zasady zwrotu VAT dla podmiotów zagranicznych

26 stycznia 2015 | Podatki | Jacek Puszczewicz
Jacek Puszczewicz
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Jacek Puszczewicz

NOWE PRAWO | Nierezydenci sprzedający usługi telekomunikacyjne, nadawcze bądź elektroniczne w Polsce i rozliczający w naszym kraju VAT w systemie MOSS mogą się ubiegać o odzyskanie zapłaconej daniny.

1 stycznia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów z 9 grudnia 2014 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (DzU z 2014 r., poz. 1860; dalej: rozporządzenie). Zastąpiło ono dotychczas obowiązujące w tym zakresie rozporządzenie z 29 czerwca 2011 r.

Nowe rozporządzenie jest konsekwencją wprowadzenia zmian w ustawie o VAT, przede wszystkim w zakresie procedury Mini One Stop Shop (dalej: MOSS). Zmiany w ustawie były z kolei podyktowane koniecznością dostosowania naszych przepisów do regulacji unijnych w zakresie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych. Zgodnie ze znowelizowanym od 1 stycznia 2015 r. art. 28k ustawy o VAT miejscem świadczenia takich usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. Świadczenie tych usług na rzecz polskiego konsumenta oznacza więc, że VAT należy rozliczyć w Polsce. Jeżeli jednak usługodawca świadczy te usługi na rzecz konsumentów z kilku państw unijnych, to procedura MOSS umożliwia, przy spełnieniu warunków określonych w ustawie o VAT, rejestrację celem rozliczenia podatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10049

Wydanie: 10049

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Nieruchomości Warszawa

Zamów abonament