Spółka komandytowa korzystna podatkowo
CIT | Od formy prowadzenia biznesu zależy wysokość kwot przekazywanych fiskusowi. Przed rozpoczęciem działalności warto zatem przeanalizować zasady rozliczeń różnych podmiotów gospodarczych.
Korzystne zasady opodatkowania, a także ograniczona odpowiedzialność wspólników należą do głównych zalet prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej.
Spółka komandytowa jest osobową spółką handlową. Szczegółowe uregulowania dotyczące zasad funkcjonowania tego rodzaju spółek są uregulowane w art. 102–124 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Konstrukcja spółki komandytowej pozwala na rozróżnienie dwóch kategorii wspólników: komplementariusza – wspólnika odpowiadającego wobec wierzycieli całym swoim majątkiem, bez ograniczeń i komandytariusza – wspólnika odpowiadającego za zobowiązania spółki wyłącznie do wysokości sumy komandytowej.
Kodeks wyraźnie stanowi, że komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu wniesionego do spółki komandytowej (art. 112 § 1 k.s.h.). Istotne jest zatem, aby wkład (przepisy nie wskazują jego minimalnej wysokości) został faktycznie wniesiony do spółki. W przeciwnym razie wierzyciel będzie mógł skierować swoje roszczenia do majątku osobistego komandytariusza – do wysokości wkładu bądź jego różnicy, który powinien zostać wniesiony. Warto też wiedzieć, że kto przystępuje do spółki komandytowej w charakterze komandytariusza, ten odpowiada także za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta