Kiedy wyrób jest piwem, a kiedy napojem fermentowanym
Opodatkowanie akcyzą piw smakowych to kolejny dowód na to, że zasady obciążenia daniną danego wyrobu mogą ulec radykalnej zmianie nawet wtedy, gdy nie znowelizowano przepisów.
W przeszłości istniała Polska Norma PN-A-79098:1995 Piwo (wraz ze zmianą), która określała definicję piwa, wykaz surowców, wymagania ogólne dla surowców i substancji dodatkowych oraz wymagania organoleptyczne i fizykochemiczne dotyczące piwa, a także sposób znakowania i pakowania oraz warunki przechowywania i transportu piwa. Zgodnie z tą normą ilość dodawanych surowców niesłodowych nie mogła zastąpić więcej niż 45 proc. słodu we wsadzie surowcowym.
Nie ma Polskiej Normy...
Polska Norma Piwna została jednak uchylona 6 marca 2006 r. jako sprzeczna z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jak czytamy w odpowiedzi ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 sierpnia 2007 r. na interpelację poselską nr 9009 z 10 lipca 2007 r.: „(...) Polski Komitet Normalizacyjny przeprowadził ankietę (...) zamiaru wycofania PN-A-79098:1995, podczas której nie otrzymano żadnej propozycji dotyczącej ewentualnej nowelizacji ww. normy. W wyniku tej sytuacji PN-A-79098:1995 została wycofana ze zbioru norm aktualnych". Tym samym szczegółowa definicja piwa zniknęła z polskiego porządku prawnego.
...ani precyzyjnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta