Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić próg wartości transakcji w grupie

26 stycznia 2015 | Podatki | Michał Brągiel
Marta Kotlińska
autor zdjęcia: M PG
źródło: Rzeczpospolita
Marta Kotlińska

Warunkiem wypełnienia obowiązku dokumentacyjnego w zakresie cen transferowych dla transakcji usługowych jest, aby zsumowana wartość usług z danym podmiotem powiązanym wyniosła ponad 30 tys. euro.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 grudnia 2014 r. (II FSK 2849/12).

Skarżąca jest podmiotem dominującym grupy kapitałowej zawierającym transakcje z krajowymi i zagranicznymi podmiotami powiązanymi z tej grupy. Zawierane przez nią transakcje różnią się co do typu i przedmiotu. Dotyczą one działalności podstawowej (usługi dystrybucji i sprzedaży paliwa) oraz pobocznej (wynajem i dzierżawa nieruchomości). Wartość transakcji dotyczących działalności podstawowej przekracza limity określone dla obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej.

Skarżąca zadała pytanie: czy pojedyncza umowa najmu, dla której kwota najmu w roku podatkowym wynosi netto mniej niż równowartość 30 tys. euro, a jednocześnie suma należności z tytułu wszystkich umów najmu z danym kontrahentem w danym roku podatkowym przekracza równowartość ustawowego limitu, podlega obowiązkowi dokumentacyjnemu w danym roku? W ocenie skarżącej dla prawidłowej realizacji obowiązku dokumentacyjnego nie należy łączyć transakcji wynikających z różnych typów transakcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10049

Wydanie: 10049

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Nieruchomości Warszawa

Zamów abonament