Pieniądz to nie tylko gotówka
gospodarka | Przeciętny człowiek zatrzymany na ulicy i zapytany, co to jest pieniądz, wskazałby prawdopodobnie na swój portfel i wyjął z niego kilka banknotów i monet. Takie jest powszechne rozumienie pojęcia pieniądza.
Anna Lewandowska
Pojęcie pieniądza ewoluowało w czasie. Początkowo był to głównie pieniądz towarowy, czyli transakcje miały charakter barteru (wymiana towaru na inny towar), potem funkcję pieniądza pełniły określone, szczególnie cenne w poszczególnych społecznościach towary, takie jak sól, muszle, przyprawy korzenne, skóry zwierząt czy bydło. Z czasem funkcję tę zaczęły pełnić kruszce, np. złoto i srebro. Kruszce te stały się następnie podstawą do bicia monet.
Środek płatniczy i gromadzenia majątku
Dziś posługujemy się monetami, których wartość nie zależy już od ilości kruszcu w nich zawartego, oraz banknotami, które bez umownie nadanej im wartości byłyby warte tyle, ile kosztuje papier i inne materiały użyte do ich wyprodukowania. Pieniądz ten określany jest mianem pieniądza symbolicznego, a prawo do jego emisji mają jedynie ściśle określone instytucje, najczęściej banki centralne.
Coraz większą rolę odgrywa pieniądz bezgotówkowy, który nie ma formy papierowej, jest jedynie zapisem na koncie. Różne nowoczesne narzędzia zastępują tradycyjny pieniądz gotówkowy. Możemy dziś płacić kartami płatniczymi i kredytowymi, a nawet telefonem, a operacji finansowych dokonywać poprzez swoje konto internetowe, nie wychodząc z domu.
Czym zatem jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta