Kiedy SKA należy traktować jak spółkę kapitałową
ZASADY | Spółce komandytowo-akcyjnej powinny przysługiwać w podatku od czynności cywilnoprawnych takie same przywileje, jakie przewidziano dla tych z ograniczoną oodpowiedzialnością i akcyjnych.
Takie stanowisko zaprezentował rzecznik generalny Niilo Jääskinen w swojej opinii w sprawie C-357/13 (Drukarnia Multipress).
Zgodnie z polską ustawą z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają m.in. umowy spółki oraz ich zmiany związane z uzyskaniem przez spółkę kapitałową aportu w postaci „większościowego" pakietu udziałów lub akcji w innej spółce kapitałowej. Podstawowym warunkiem braku opodatkowania jest jednak w tym przypadku wydanie przez pierwszą z wymienionych spółek, w zamian za uzyskany aport, udziałów lub akcji własnych. Taką operację określa się jako „wymiana udziałów" i jest ona wykorzystywana w praktyce m.in. do budowania struktur holdingowych.
Należy przy tym zwrócić uwagę, że art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o PCC, regulujący wskazaną korzyść (tj. brak podlegania PCC umowy spółki i jej zmiany), wskazuje na konieczność przeprowadzania wymiany pomiędzy spółkami kapitałowymi. Nie jest przy tym jasne, czy spółki komandytowo-akcyjne (mające cechy zarówno spółki kapitałowej, jak i osobowej) mogą być w takim przypadku uznawane za spółki kapitałowe.
Na tym tle powstał spór pomiędzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta