Koniec korzyści wynikających z niepodzielonych zysków
nowe przepisy | Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę jawną wymaga zapłaty podatku od dodatnich wyników przeznaczonych na kapitał zapasowy lub rezerwowy. Do końca 2014 r. firmy wygrywały w sądach spory z fiskusem o te kwoty.
Marek Piotrowski
Możliwość przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową wynika z art. 551 § 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Zezwala on na to, aby spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) została przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Tym samym zarówno spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i spółka akcyjna na podstawie powołanego przepisu może zostać przekształcona w spółkę osobową. Oczywiście jeżeli spółka ta jest kwalifikowana jako spółka handlowa. Spółka jawna niewątpliwie jest osobową spółką handlową (art. 1 § 2 k.s.h.).
Istota procesu przekształcenia spółki kapitałowej w osobową sprowadza się do przeniesienia majątku oraz wszelkich praw i obowiązków przysługujących poprzednikowi prawnemu (spółce przekształcanej) na jej następcę (spółkę przekształconą) i kontynuowaniu działalności w tej zmienionej formie prawnej. W kodeksie spółek handlowych przekształcenie oznacza sukcesję uniwersalną. Wynika to z art. 553 § 1 k.s.h. Zgodnie z nim spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta