Brak rejestru zaszkodzi w sądzie
ROZLICZENIA | Pracodawca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy, aby uniknąć problemów z jego rozliczaniem i ryzyka zapłaty za nadgodziny, których nie było.
Ryszard Sadlik
Praca wykonywana ponad obowiązujące podwładnego normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar wynikający z obowiązującego go systemu i rozkładu czasu pracy to praca nadliczbowa. Zgodnie z art. 1511 § 1 kodeksu pracy osobie, która ją wykonywała, należy się – poza normalnym wynagrodzeniem – dodatek w wysokości:
1. 100 proc. wynagrodzenia – gdy godziny nadliczbowe przypadły:
- w nocy,
- w niedzielę lub święto niebędące dla pracownika dniem pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
2. 50 proc. wynagrodzenia – gdy nadliczbówki wypadły w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.
Pensję i dodatek za nadgodziny można zastąpić ryczałtem jedynie w stosunku do osób, które stale wykonują pracę poza zakładem. Jego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy nadliczbowej.
Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych obejmuje dwa elementy: normalne wynagrodzenie oraz dodatek. Za każdą nadgodzinę podwładnemu należy więc przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta