Gdy firmę nie stać na inwalidę, może go zwolnić
Zarówno prawo europejskie, jak i polskie nakazuje pracodawcy wprowadzenie racjonalnych usprawnień dla niepełnosprawnego pracownika. Jeśli jednak nieproporcjonalnie go one obciążają, może wypowiedzieć umowę takiej osobie.
- Jeden z podwładnych – pracujący do tej pory jako magazynier – dostarczył pracodawcy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (w stopniu umiarkowanym). W magazynie praca wykonywana jest w systemie zmianowym, a niepełnosprawny nie może świadczyć zadań w porze nocnej (i w godzinach nadliczbowych). Szef oddelegował go do innego działu (zakupów). Etatowiec jednak nienależycie wywiązywał się ze swoich obowiązków. Pracodawca zamierza więc wypowiedzieć mu angaż, uzasadniając to brakiem możliwości dalszego zatrudniania na stanowisku magazyniera, które wymaga pracy nocnej. Czy takie uzasadnienie wystarczy? – pyta czytelnik.
W art. 2 ust. 2b dyrektywy Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (DzU UE L 303/16) ustanowiono zakaz dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność. Oznacza to, że nie może ona stanowić przyczyny wypowiedzenia angażu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta